It's no secret a trip to the grocery store these days will have you contemplating taking out a second mortgage on your home.  Here are 10 recipes that won't break the bank.

MOMMA DID RAISE NO FOOL

Angel here and not only do I love bargain shopping for clothes I take pride in how well I shop at the grocery.  I've told you all before that I grew up with a single momma and she was always taking the opportunity to teach me how to shop so that when I got older I could take care of my own family.  She taught me about comparison shopping and that the store brand is most of the time just as good as the big-name brands or at times even better.

I think you'll be amazed at how the two compare if you view the video.  If you have the time to slow down and shop do just that.  I actually clipped coupons the other day before shopping and it saved me around $40 on one trip to the store so that is also another suggestion.

DISHES OUT 10 DELICIOUS DEALS AND RECIPES

We have a family of 4-8 on any given night depending if the kids have friends over or a my oldest son decides to stop by for dinner.  All these meals usually feed two servings with one to two meals leftover for someone the next day.

CHICKEN & RICE

CANVA
CANVA
loading...

INGREDIENTS

  • Ground (a pound) or Canned Chicken (one can)
  • Boxed or Bagged Chicken Flavored Rice (2 bags)
  • 2 tablespoon of butter

DIRECTIONS

Take your ground/canned chicken and place in a frying pan with melted butter.  Sautee the chicken until it is fully cooked.  If you are using boxed rice you can use the same pan just move the chicken over to the side and place the butter in and the rice and brown until ready to add the rest of the water.  Follow directions on the box or bag and this will finish the meal.

COST-$7-$8 for the entire meal

BEEF & RICE

CANVA
CANVA
loading...

 

(Follow the above recipe but replace chicken with ground beef and beef flavored rice)

HEARTY SAUSAGE SPAGHETTI

CANVA
CANVA
loading...

INGREDIENTS

  • One lb of sausage
  • One large box of spaghetti noodles
  • One Jar of spaghetti sauce
  • 1 cup tomato juice
  • Spices to taste

DIRECTIONS

Brown the sausage in a medium size sauce pan.  Add spices to taste and jar of spaghetti sauce.  Stir and add in the tomato juice.  Let simmer on low while making noodles.  Cook noodles in a separate pan.

Note:  If you have a money left over you can purchase boxed cheese bread in the freezer aisle or a garlic loaf for around $1.50.

COST-$8-$9 (if you add bread)

CHILI

CANVA
CANVA
loading...

INGREDIENTS

  • One pound of ground beef or sausage
  • One can of beans
  • One can of diced chili ready tomatoes
  • One package of chili powder
  • One box of noodles (optional)

DIRECTIONS

Brown the meat in medium sauce pan.  Add beans and diced tomatoes.  Stir and add in Chili powder and spices to taste.  Let simmer for at least a half hour.

Our family opts out of the beans and instead we get a bag of flour tortillas and shredded cheese and make quesadillas to dip in our chili.

COST-$10 or a little less depending on the brands you purchase

BURGERS & FRIES

CANVA
CANVA
loading...

There is no strict recipe for this.

We usually by burgers in the freezer section for around $7.  You can find a bag of fries in the freezer section any kind (get the store brand) or sometimes the Rally's Curly Fries are on sale and you can get either bag for under $2. Leaving you bun money.  You can generally purchase a bag of store brand buns in a package of 8 for less than $1.

COST-$10

PIZZA NIGHT

CANVA
CANVA
loading...

My family loves pizza night because they love pizza LOL!  We have spend upwards of $60 ordering pizza out and that is just not in the budget with the recent economy.

We have discovered we love the Kroger brand rising crust pizzas.  They actually taste better than Digornio pizza and they are half the prize.  We can get two pizzas for under $10 if we catch them on sale.

STOVETOP CHEESEBURGER PASTA

CANVA
CANVA
loading...

I prefer to get the store brand of Hamburger Helper and just follow the recipe.  I always purchase two boxes and we have leftovers for the kids the next night or for a snack after school.  Even when I purchase two boxes I still only use one pound of ground beef or sausage and no one complains.

Just brown the beef and follow the directions on the box.

You can even grab a box of Texas Toast or Cheese bread to go with this meal.

COST- $8 WITHOUT THE BREAD

ROTISSERIE CHICKEN & MAC CHEESE

CANVA
CANVA
loading...

DO NOT ROTISSERIE YOUR OWN!  I repeat don't do it yourself.  Most grocery stores that carry rotisserie chickens offer a buy two for $10 deals.  You can make so many meals this way.  So you pay $5 a chicken.

  • Add two boxes of regular store brand mac & cheese (powder cheese)
  • Milk
  • Butter
  • One can of biscuits

COST- $8.50

CHICKEN BROCCOLI & NOODLES

CANVA
CANVA
loading...

INGREDIENTS

  • Rotisserie Chicken -deboned
  • Steamable bag of broccoli
  • Noodles or pasta
  • butter
  • garlic powder/salt

Debone the chicken and set aside.  Steam Broccoli in bag place on a plate in the bag.  get a large sauce pan and place chicken inside with two table spoons of butter.  Sautee the chicken.  Pour in broccoli and add one table spoon of butter.  Cook together.

In another medium sauce pan bring water two cups of water to a boil and pour in pasta.  Cook until tender.  Drain and add to chicken and broccoli.  Stir together add garlic salt and powder.  ENJOY!

COST-$8

BREAKFAST FOR DINNER

CANVA
CANVA
loading...

INGREDIENTS

  • Can of buttermilk bisuits
  • One pound of sausage
  • Six eggs ($1.25)
  • 1 Cup of Cheese shredded
  • Butter

DIRECTIONS

Use a large round oven safe pan.  I use a large deep pie dish.  Use butter to grease the dish. Place biscuits one by one at the bottom and flatten them so they touch one another not leaving much room for anything to fall in between.

Brown sausage and pour over top of the biscuits after draining the grease from sausage.  Break eggs and whisk them together in a bowl.  Pour over top of biscuits and sausage.  Sprinkle shredded cheese on top and place in the oven to back at 375 for 20 minutes.  Check periodically.  When the eggs and sausage have set up and cooked the dish is ready.

COST-$9

These are all simple yet affordable meals.  You can actually substitute out some ingredients for healthier ingredients if you follow a different health plan but the cost would differ.

Indiana Restaurant Has Food So Good You'll Think You're At Grandma's House

One Indiana restaurant will immediately remind you of your Grandmother's kitchen as soon as you walk in the swinging screen porch door and we tried it. Here's what we thought.